馃嚨馃嚤 艢wi臋to Niepodleg艂o艣ci 馃嚨馃嚤 Scenariusz uroczysto艣ci

 

+ bezp艂atne pomoce dydaktyczne i inspiracje


SCENARIUSZ UROCZYSTO艢CI 
艢WI臉TO NIEPODLEG艁O艢CI 


Cel og贸lny:

~ kszta艂towanie postawy szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych;

~ poszerzanie wiedzy na temat Polski;

~ doskonalenie umiej臋tno艣ci artystycznych.

Cele szczeg贸艂owe, dziecko:

~ rozumie znaczenie 艢wi臋ta Niepodleg艂o艣ci Polski;

~ poprawnie zachowuje si臋 podczas od艣piewania hymnu;

~ odnosi si臋 z szacunkiem do symboli narodowych;

~ bierze wsp贸艂odpowiedzialno艣膰 za przebieg uroczysto艣ci.

Metody:

~ s艂owne 

~ czynne

~ ogl膮dowe 

Formy:

~ zbiorowa

~ grupowa

艢rodki dydaktyczne:

~ odtwarzacz, g艂o艣nik, pendrive

~ rekwizyty

~ dekoracje 

~ stroje

PRZEBIEG


1. Od艣piewanie hymnu

2. Recytacja indywidualna wierszy


Wiersz 1:

Dzisiaj wielka jest rocznica, 11-sty listopada

Tym, co zmarli za ojczyzn臋,

ho艂d wdzi臋czno艣ci Polska sk艂ada

Uroczy艣cie bij膮 dzwony, w mie艣cie flagi rozwini臋to 

I me serce si臋 raduje, 偶e obchodz臋 Polski 艣wi臋to 


Wiersz 2:

Nie wiem, czy wiecie, a wiedzie膰 musicie

Wielu ludzi za Polsk臋 odda艂o 偶ycie.

Walczyli bohatersko, ci臋偶ko pracowali,

偶eby艣my teraz o Polsce tutaj 艣piewali.

By w szkole si臋 uczy膰 polskiego j臋zyka,

by w radio nam gra艂a polska muzyka.


Wiersz 3:

Niech wi臋c ka偶dy przedszkolak pami臋ta,

by Polsk臋 szanowa膰 nie tylko od 艣wi臋ta.

A gdy kto艣 spyta, w jakim jeste艣 humorze 

odpowiedz najg艂o艣niej jak mo偶esz.

Jestem szcz臋艣liwym przedszkolakiem,

jestem dumny, bo jestem Polakiem.


3. Piosenka "呕eby Polska by艂a Polsk膮"

4. Recytacja wierszy:


Wiersz 4:

Polska to taka kraina, kt贸ra si臋 w sercu zaczyna

Cofnijmy si臋 w czasie, przypomnijmy sobie, jak to by艂o,

jak to wszystko si臋 wydarzy艂o.


Wiersz 5:

Bronili艣my Polski ju偶 od czas贸w Mieszka,

walczyli艣my po to, by tu mo偶na by艂o mieszka膰.

Boles艂aw Chrobry, takim mianem nazwany,

jako pierwszy kr贸l Polski uhonorowany.

Pan bardzo czujny, kt贸ry swe rycerskie rzeczy

mia艂 zawsze na bardzo pilnej pieczy.

Toczyli艣my boje uparte i twarde,

ale zwyci臋偶yli艣my, tak jak pod Grunwaldem.


5. Piosenka + taniec "Ko艂ysanka piastowska"

6. Recytacja wierszy:


Wiersz 6:

Trzeba by艂o sta膰 ci膮gle na Polski stra偶y,

napadli na nas Niemcy i Tatarzy.

Tatarzy, Turcy i inni wrogowie,

gin臋li w obronie najlepsi synowie.

Tyle kiedy艣 Szwed贸w do nas przyby艂o,

偶e Polak贸w prawie nie wida膰 by艂o.

Wielki Potop ludzki na nasz kraj si臋 zwali艂,

ale Pan Czarnecki ojczyzn臋 ocali艂.


Wiersz 7:

Zaledwie Polacy Szwed贸w przep臋dzili,

ju偶 Turcy Europie zagrozili... i naszej ojczy藕nie.

Lecz kr贸l Jan Sobieski 

rozbi艂 pod Wiedniem z husarzem zwyci臋skim.

Nagle trzy pa艅stwa si臋 zebra艂y i nasz kraj podzieli艂y 

niezale偶nej Polsce swoje rz膮dy narzuci艂y.

Austria, Prusy i Rosjanie Polsk臋 z mapy wymaza艂y

urz臋dy swoimi lud藕mi obsadza艂y.


Wiersz 8:

Ponad 100 lat trwania upokorze艅 i m臋ki,

pod obcym zaborem ca艂ej tej udr臋ki.

Mow臋 nam zabrano, obyczaje

ale Polak patriota tak 艂atwo si臋 nie poddaje.

Wezwa艂 nas do boju Tadeusz Ko艣ciuszko,

pobiegli艣my wszyscy razem poln膮 dr贸偶k膮.


Wiersz 9:

Rodzi艂 si臋 duch walki, Rot臋 wci膮偶 艣piewano,

o wolno艣ci kraju skrycie rozprawiano.

By艂a tu niewola, ale z ziemi w艂oskiej

zbiera艂o si臋 wojsko przy wodzu D膮browskim.

艢ni艂a im si臋 Polska, wolna, odrodzona,

艣ni艂 si臋 bia艂y orze艂 i jego korona.


7. Piosenka "Rota"

8. Recytacja wierszy:


Wiersz 10:

Genera艂 D膮browski, bohater wielbiony

wi贸d艂 do Polski waleczne legiony.

Wiekopomna chwa艂a nad wodzem p艂on臋艂a,

i piosenka rozbrzmiewa艂a "Jeszcze Polska nie zgin臋艂a"


Wiersz 11:

Wielkie trzy mocarstwa w ko艅cu si臋 sk艂贸ci艂y

i walk臋 zawzi臋t膮 ze sob膮 stoczy艂y.

I Pierwsza Brygada si臋 wtedy zrodzi艂a

o ojczyzn臋 utracon膮 z honorem walczy艂a.

Walcz膮 karabiny i dzwoni膮 pa艂asze-

to Pi艂sudski ruszy艂 w pole, a z nim wojsko nasze


Wiersz 12:

Ponad wiek niewoli i 偶ycia w zaborach,

dzi臋ki Pi艂sudskiemu wolno艣ci nadesz艂a pora.

Poprowadzi艂 Legiony drog膮 do zwyci臋stwa,

pokaza艂 jak walczy膰, nie zna艂 s艂owa kl臋ska.

W贸dz naczelny Polski nigdy si臋 nie podda艂,

losy swej ojczyzny Matce Bo偶ej odda艂.


Wiersz 13:

Wspomn臋 jeszcze o jednym dzielnym cz艂owieku,

kt贸ry walczy艂 s艂owem.

I ogrom przeszk贸d zwyci臋偶y艂, pa艅stwa zyskuj膮c odnow臋.

Stoczy艂 w艣r贸d nocy bezsennych b贸j zwyci臋ski 

cz艂owiek jasny i promienny - Ignacy Jan Paderewski.


Wiersz 14:

Dla Austrii i Niemiec wojna ju偶 przegrana,

w Rosji rewolucja, w Polsce wolno艣膰 odzyskana

Zn贸w na mapie 艣wiata polskie pa艅stwo go艣ci,

nikt nam nie odbierze ju偶 niepodleg艂o艣ci.

Dumny bia艂y orze艂 艣ciany nam ozdabia,

dumne polskie dziecko 艣wiatu opowiada.


9. Taniec "Croatian Rhapsody"

10. Recytacja wierszy:


Wiersz 15:

Gdy pok贸j jest na 艣wiecie, gdy nie ma na nim wojny

Szcz臋艣liwe rosn膮 dzieci, bezpieczne i spokojne.

Rolnicy siej膮 zbo偶e, murarze wznosz膮 miasta

A ka偶de dziecko mo偶e w pokoju 偶y膰 i wzrasta膰.


Wiersz 16:

Jestem Polakiem, lat mam niewiele,

ale wyznam szczerze- kocham sw贸j kraj.

Polska to moja ojczyzna, tutaj jest Ba艂tyk i szeroka Wis艂a

mamy g贸ry Tatry i pi臋kne Mazury,

nie brakuje tak偶e ludowej kultury.


Wiersz 17:

Pi臋kna jest nasza ziemia, przejrzysty nad ni膮 b艂臋kit.

Pi臋kna jest nasza mowa i pie艣ni i piosenki.

Pi臋kna jest nasza Wis艂a, od g贸r dalekich do morza

Pi臋kne s膮 nasze d臋by, topola, sosna i brzoza.

I pi臋kna jest Warszawa w blasku neon贸w i okien

I szybki lot odrzutowca, co ginie nad ob艂okiem.

Pi臋kny jest Bia艂y Orze艂, pi臋kna jest biel i czerwie艅

Pi臋kna nasza ojczyzno, kocha膰 b臋dziemy Ci臋 wiernie!


Wiersz 18:

Kocham Polsk臋, jestem st膮d, tutaj jest przedszkole, dom.

Morze, g贸ry, puszcza, las, na zabaw臋 zawsze czas.

Jestem dobrym przedszkolakiem, chc臋 s艂u偶y膰 Polsce

Wiem, 偶e nie 艂atwa to rzecz, ale postaram si臋.



11. Piosenka + taniec "Polska - moje miejsce"






PRZEBIEG II 

馃嚨馃嚤  z okazji 艢w. Niepodleg艂o艣ci - Delfinki stan臋艂y na scenie, aby uczci膰 jedno z najwa偶niejszych wydarze艅 w historii Polski – 11 listopada – Narodowe 艢wi臋to Niepodleg艂o艣ci. 






PRZEBIEG III



馃嚨馃嚤 Wyst臋p Fasolek z okazji 11 Listopada – Narodowego 艢wi臋ta Niepodleg艂o艣ci 馃嚨馃嚤 w pi臋knych bia艂o - czerwonych strojach dzieci zaprezentowa艂y wyj膮tkowy program artystyczny upami臋tniaj膮cy odzyskanie przez Polsk臋 niepodleg艂o艣ci. By艂y wiersze i pie艣ni patriotyczne, wsp贸lne ta艅ce w kr臋gu, symboliczne bia艂o-czerwone szarfy, kt贸re utworzy艂y flag臋 Polski, a tak偶e chwile wzruszenia, gdy dzieci z dum膮 recytowa艂y s艂owa o Ojczy藕nie. To niezwykle wa偶na lekcja historii i mi艂o艣ci do kraju – podana najm艂odszym w formie radosnej, pe艂nej energii i emocji. 馃晩️








INSPIRACJE DO ZAJ臉膯 


PROPOZYCJA ZAJ臉膯:

馃彔 Zabawa ruchowa: „Dom, w kt贸rym mieszkamy”

Na pod艂odze roz艂o偶one s膮 symbole: flaga, herb, mapa, dom, rodzina, przedszkole. Dzieci poruszaj膮 si臋 w rytm muzyki, a po jej zatrzymaniu podchodz膮 do wybranego symbolu i m贸wi膮, dlaczego jest wa偶ny dla nich lub dla Polski. Pomaga zrozumie膰, 偶e Polska to nie tylko kraj – to miejsce, w kt贸rym czuj膮 si臋 bezpiecznie.

馃幎 Zabawa muzyczna: „Z flag膮 w rytmie”.

Do spokojnej melodii dzieci maszeruj膮 z ma艂ymi chor膮giewkami, zatrzymuj膮c si臋, gdy muzyka milknie. Na przerw臋 w muzyce nauczyciel m贸wi: „Flaga!” – dzieci staj膮 prosto i dumnie jak 偶o艂nierze podczas hymnu. To 艣wietne wprowadzenie do nauki w艂a艣ciwej postawy przy hymnie.

馃嚨馃嚤 Zabawa dydaktyczna: „Orze艂 w koronie”

Dzieci s艂uchaj膮 opowie艣ci o herbie Polski i wykonuj膮 w艂asne god艂o: bia艂a d艂o艅 na czerwonym tle (odcisk r臋ki jako orze艂).
Nauczyciel opowiada prost膮 legend臋 o Lechu i bia艂ym orle – z prost膮 inscenizacj膮 ruchow膮 (dzieci rozk艂adaj膮 r臋ce jak skrzyd艂a i „lec膮” nad Polsk膮).


PROPOZYCJA ZAJ臉膯:

馃椇 Wprowadzenie – Podr贸偶 do Warszawy
Zaczynamy od rozmowy: „Co to znaczy, 偶e Warszawa jest stolic膮 Polski?” Dzieci ogl膮daj膮 zdj臋cia lub kr贸tki filmik o Warszawie: Pa艂ac Kultury, Zamek Kr贸lewski, Syrenka, Wis艂a, Stadion Narodowy. Potem zabawa ruchowa: dzieci „jad膮” do Warszawy r贸偶nymi 艣rodkami – poci膮giem (na艣laduj膮 stukot k贸艂), samolotem (rozpo艣cieraj膮 r臋ce jak skrzyd艂a) i autobusem (siedz膮 i „pukaj膮 w okno”).

馃彊️ Zabawa dydaktyczna: „Co widzi Syrenka?”

Nauczyciel opowiada legend臋 o warszawskiej Syrence (mo偶na u偶y膰 teatrzyku kukie艂kowego lub ilustracji). Dzieci odpowiadaj膮 na pytanie: „Co Syrenka mog艂aby dzi艣 zobaczy膰 w Warszawie?”. Tworz膮 wsp贸lnie map臋 na du偶ym arkuszu – przyklejaj膮 wyci臋te obrazki: most, rzeka, tramwaj, park, Pa艂ac Kultury.





PROPOZYCJA ZAJ臉膯:

馃枍️ "艢ladami Wis艂y” – rzeka, kt贸ra p艂ynie przez Polsk臋

Nauczyciel pokazuje rzek臋 Wis艂臋 na mapie, opowiada o niej: 偶e przep艂ywa przez ca艂膮 Polsk臋. Dzieci rysuj膮 „w臋偶ykiem” jej bieg – od 藕r贸d艂a do morza, u偶ywaj膮c niebieskiej kredki lub flamastra. W wersji sensorycznej – rzeka mo偶e by膰 wyklejana nitk膮, sznurkiem lub niebieskim papierem.

馃嚨馃嚤 „Granice mojego kraju” – obrysuj Polsk臋

Dzieci otrzymuj膮 kart臋 pracy z konturem Polski i zaznaczon膮 granic膮. Zadanie polega na powolnym obrysowaniu konturu – najpierw palcem, potem kredk膮. W wersji trudniejszej – obrysowanie konturu po 艣ladzie przerywanym, a nast臋pnie samodzielne narysowanie kszta艂tu obok.

馃彅️ „G贸ry i morze” – rysujemy krajobrazy

Na dole kartki dzieci rysuj膮 faliste linie (g贸ry), a u g贸ry zygzaki (fale morza). Nauczyciel t艂umaczy: „Tu s膮 g贸ry, tu morze, a pomi臋dzy nimi Polska”. Zadanie mo偶na uzupe艂ni膰 o kolorowanie i podpisywanie rysunk贸w.





















Wesprzyj tw贸rczo艣膰. Postaw wirtualn膮 kawk臋 za pobranie bezp艂atnych materia艂贸w ☕️


Link do materia艂贸w 


Pozdrawiam, Marta 馃檵‍♀️